Gra planszowa monopol – najlepsza zabawa dla dzieci i dorosłych

Gry planszowe są świetną propozycją na zabawę, zarówno dla dzieci i dorosłych. Choć odchodzą już w zapomnienie, a ich alternatywą stał się komputer czy smartfon, nie powinniśmy z nich rezygnować.

Kto z was nie zda kultowej gry monopol? Jest jedną z najbardziej popularnych gier planszowych na świecie. Prototyp gry został wydany jako pierwszy w 1935 roku, jednak później Charles Darrow ją udoskonalił. Do dziś sprzedano 250 mln egzemplarzy!

Na czym polega?

Gra monopol jest przeznaczona dla dzieci i dorosłych, od 2 do 4 osób (im więcej, tym lepiej). Głównym celem gry jest mnożenie kapitału, dzięki kupnie nieruchomości, handel nimi i poborze od innych graczy czynszu. Takim działaniem trzeba doprowadzić do bankructwa pozostałych uczestników, przejmując ich nieruchomości. Zbankrutowany gracz odpada z gry, a który z nich utrzyma się do samego końca zostaje monopolistą, czyli wygrywa grę. Istnieje również bank. Jego zadaniem jest wypłacanie graczom pensji po przekroczeniu pola ,,start”, także jest kredytodawcą oraz podatkobiorcą.

Instrukcja

Bankier daje każdemu z graczy 1500 zł – 2×500 zł, 4×100 zł, 1×50 zł, 1×20 zł, 2×10 zł, 1×5 zł i 5×1 zł. Bank jest zarządcą kart własności, a po wykupieniu jej przekazuje odpowiedniemu graczowi. Wypłaca również uczestników pensje, premie, pobiera podatki, udziela pożyczek pod zastaw, zbiera od nich odsetki oraz pobiera opłaty z tytułu kar.

Gracze wybierają sobie pionki, każdy musi być innego koloru. Grę rozpoczynamy w polu ,,start”. Losujemy lub ustalamy kolejność wśród graczy. Rzucamy dwoma kośćmi. Posuwamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, o ilość pół wyrzuconych na kostkach. Gdy kości pokażą dubel (na obu kostkach taka sama ilość oczek), zyskujemy dodatkowy ruch. Jeśli jednak dubel powtórzy się trzy razy, uczestnik gry zostaje przeniesiony do więzienia.

Kiedy gracz stanie na jakimś polu, może tą nieruchomość kupić lub wystawić na aukcję. W przypadku gdy pole zostało już uprzednio wykupione przez innego gracza, trzeba zapłacić mu czynsz, zgodnie z danymi na karcie własności.

Na środku planszy umieszczone są karty SZANSA oraz KASA SPOŁECZNA. Po wejściu na pole o takich nazwach, ciągniemy odpowiednią kartę, czytamy tekst na niej zamieszczony oraz wykonujemy polecenie.

Jednym z pół na planszy jest pole zatytułowane WIĘZIENIE. By tam trafić, trzeba stanąć na pole ,,idź do więzienia”, wyrzucić trzy razy pod rząd dubel lub wylosować odpowiednią kartę z puli kart SZANSA lub KASA SPOŁECZNA. Jest możliwość wyjścia z więzienia – ponownie pokazać odpowiednią kartę wyjścia z więzienia lub wpłacić do banku kaucję 50 zł.

Plansza ma również dwa pola zatytułowane PODATKI. Jeden z nich oczekuje wpłatę na rzecz banku 100 zł, drugi 200 zł.

Po wykupieniu wszystkich nieruchomości danego koloru, gracz ma monopol na danej ulicy. Oznacza to, że pobiera on podwójny czynsz od graczy, którzy staną na jednym z tych pól. Właściciel może również wykupić tam domy, jednak liczba domów na jednej ulicy nie może być większa niż o 1 domek w porównaniu z pozostałymi ulicami na polach danego koloru. Kiedy gracz będzie posiadał cztery domki na jednej ulicy, istnieje możliwość zakupu w tym miejscu hotelu, wystarczy dopłacić wartość jednego domku. Wtedy zamienia się wszystkie domki na hotel. Pozwala to na pobór większych czynszów.

Bank może udzielić pożyczek pod zastaw nieruchomości, ich cena to połowa początkowej wartości.

Każdy gracz otrzymuje premie w wysokości 200 zł w momencie przejścia przez pole ,,start”.

Jeśli gracz w którymś momencie nie jest w stanie wypłacić komuś należność – bankrutuje i odpada z gry, a reszta jego dobytku przechodzi w ręce osoby, której gracz nie był w stanie zapłacić.

Gra monopol wpływa na pozytywny rozwój naszego mózgu, poprzez intensywne obmyślanie strategii, mogą stać się pretekstem do poznania nowych ludzi, lub umocnienia więzi z bliskimi nam osobami – najlepiej gra się w gronie rodziny i przyjaciół. Jest to stosunkowo niskobudżetowa rozrywka, najlepsza na deszczowe, zimne dni.

Dodaj komentarz