Jakie zmiany w Kodeksie pracy?

Kodeks pracy jest kluczową ustawą dla wszystkich pracodawców i pracowników. Właściwie jej każda zmiana – a tych w polskich realiach nie brakuje – powoduje konieczność przemodelowania wzajemnych relacji na rynku pracy. Z jakimi zmianami powinniśmy się liczyć w najbliższym czasie? Okazuje się, że mogą być one kluczowe przede wszystkim dla rodziców. Mogą oni liczyć na większą elastyczność przy ustalaniu zasad wypełnienia obowiązków zawodowych.

Nadchodzi sporo nowości

Najnowsze zmiany w Kodeksie pracy wynikają przede wszystkim z nowości, jakie pojawiały się w prawodawstwie unijnym. Jak wiadomo, polski ustawodawca ma obowiązek dostosowywać krajowy system prawny do standardów wspólnotowych. Z punktu widzenia prawa pracy kluczowe znaczenie mają obecnie dwie dyrektywy z czerwca 2019 roku: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dobry prawnik Warszawa powinien dobrze poznać te akty, gdyż z pewnością będą one poważnie wpływać na zmiany w Kodeksie pracy w najbliższym czasie. Te z kolei będą naprawdę poważne.

Głównym celem wspomnianych dyrektyw jest poprawa warunków pracy oraz ułatwienie w łączeniu kariery zawodowej z życiem rodzinnym, zwłaszcza z opieką nad dziećmi. Tytułem przykładu można wskazać, że pojawi się możliwość skorzystania ze specjalnego urlopu, związanego z wystąpieniem nieprzewidzianych spowodowanych wypadkiem lub chorobą w rodzinie. Urlop ten będzie wynosił dwa dni bądź szesnaście godzin w każdym roku kalendarzowym. Ponadto pojawia się nowy urlop opiekuńczy. Co prawda będzie on wynosił pięć dni, jednak pracownikowi za ten czas nie będzie przysługiwało wynagrodzenie. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem dla rodziców będzie możliwość wnioskowania do pracodawcy o przejście w tryb pracy zdalnej czy o elastyczną organizację pracy.

Większa elastyczność dla rodziców

Ciekawe rozwiązania dotyczą zwłaszcza elastycznej organizacji pracy. Chodzi tu o takie rozwiązania, jak przerywany czas pracy; weekendowy i skrócony czas pracy, bądź o indywidualną organizację czasu pracy. Z mechanizmów tych będzie mógł skorzystać każdy rodzic wychowujący dziecko do ukończenia przez nie ósmego roku życia. Elastyczna organizacja pracy nastąpi na wniosek pracownika, kiedy ten będzie musiał złożyć co najmniej czternaście dni przed planowaną przez siebie datą rozpoczęcia świadczenia pracy w ten sposób. Sam zaś wniosek będzie mógł mieć postać papierową lub elektroniczną.

Pracodawca bez tajemnic

Nowym obowiązkiem pracodawcy staje się informowanie pracowników o pojawiających się w jego zakładzie możliwościach awansu; zatrudnienia w pełnym bądź niepełnym wymiarze czasu pracy oraz o wolnych stanowiskach pracy. Z tych względów można uznać, że przepisy Kodeksu pracy przechodzą bardzo poważne przeobrażenie, które zmieni funkcjonowanie całego rynku pracy. A zwłaszcza zatrudnionych będących rodzicami.

Dodaj komentarz