Jak często należy karmić noworodka? Przydatne porady

Ile razy dziennie noworodek powinien jeść? Karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym? To zazwyczaj pierwsze pytania, które nurtują młodą mamę. Odpowiedź jest prosta – nie ma na to reguły. Każde dziecko jest inne, a rodzice muszą poznać i zaspokoić jego potrzeby.

Noworodek ma żołądek wielkości swojej piąstki. Z tego powodu je często, ale niewielkie porcje. Nie może też najeść się „na zapas”, a jeśli zje za dużo – uleje. Mleko matki jest trawione szybciej niż modyfikowane, dlatego też karmienie piersią zazwyczaj częściej musi być przystawiany do piersi.

Karmienie piersią – najzdrowsze dla dziecka

WHO zaleca karmienie wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. To najbardziej naturalna czynność, której jednak trzeba się nauczyć. W razie problemów z pomocą przychodzą doradcy laktacyjni. Karmienie piersią to najlepsze, co może dać matka nowonarodzonemu dziecku.

Przez 2-3 dni po porodzie gruczoły piersiowe produkują tzw. siarę. Jest żółtego koloru. Ma nieoceniony wpływ na zdrowie dziecka. Zawiera dużo białka, składników mineralnych, tłuszcze, witaminy i przeciwciała, które mają wpływ na odporność dziecka. Przez lekarzy nazywana jest naturalną  szczepionką. Jej ilość jest niewielka, ale wystarczająca dla niemowlaka.

Kolejne 2-3 miesiące to mleko przejściowe. Po tym czasie produkowane jest już właściwe mleko, którego skład i ilość zmienia się wraz z zapotrzebowaniem dziecka. Zawsze jest do niego idealnie dopasowane.

Główną zasadą karmienia piersią jest przystawianie dziecka „na żądanie”. Nie da się określić, co jaki czas dziecko powinno jeść, bo każde dziecko ma inne zapotrzebowanie, a każda matka ma inny skład mleka. Ta zasada dotyczy również podczas karmień nocnych, które początkowo są częste.

Wiele matek podkreśla, że karmienie piersią jest nie tylko zdrowsze dla dziecka, ale też… tańsze i wygodniejsze dla matki. Nie trzeba kupować drogiego mleka, wielu butelek i akcesoriów z tym związanych. Wychodząc z domu nie trzeba tego wszystkiego ze sobą brać, bo wystarczy tylko pierś.

Karmienie z butelką w dłoni

Karmienie mlekiem modyfikowanym jest w niektórych przypadkach koniecznością. Nie powinno być jednak nigdy spowodowane własną wygodą. Ministerstwo Zdrowia zaleca, że dziecko nim karmione powinno dostawać mieszkankę do 1. roku życia. Każde dostępne na rynku mleko musi spełnić wiele norm polskich i unijnych, które zapewniają dostosowanie do zapotrzebowania małego dziecka.

Karmiąc „butelką”, szczególnie przez 3 pierwsze miesiące życia, dziecko powinno dostawać jedzenie „na żądanie”. W praktyce jest to zazwyczaj 7-8 razy dziennie, czyli co 2-3 godziny. Po tym czasie zapotrzebowanie się zmienia i maluch zaczyna jeść rzadziej, dłużej też śpi w nocy. Jeśli dziecko jest aktywne, nie płacze i prawidłowo przybiera na wadze oznacza to, że się najada. Warto podkreślić, że karmienie mlekiem modyfikowanym zazwyczaj wymaga mniejszej liczby posiłków niż karmienie piersią.

Rozszerzanie diety – nie za szybko, nie za późno

Przez pierwsze pół roku życia niemowlę nie powinno dostawać żadnych innych pokarmów, niż mleko. Jego mały żołądek nie jest zdolny do trawienia jedzenia, także podawanie np. marchewek czy kartofelka może mu tylko zaszkodzić.  Błędem jest też przekonanie, że jeśli dziecko zbyt mało przybiera na wadze należy mu wcześniej rozszerzyć dietę.

Pierwsze „jedzenie” to tak naprawdę nauka nowych smaków. Potrwa ona nawet kilka miesięcy, zanim maluch faktycznie zacznie jeść i się tym najadać. Ważna jest więc różnorodność proponowanych smaków. Pierwsze potrawy to zazwyczaj  przeciery, zupki i kaszki. Wybierając produkty należy zadbać o ich jakość i czytać etykiety.

Dodaj komentarz