Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu na YouTube? Zobacz jakie mogą być tego skutki

Dzieciństwo dzieci, które urodziły się w XXI wieku znacznie różni się od dzieciństwa naszych rodziców, dziadków, a nawet nas samych. Ograniczony dostęp do nowych technologii bądź jego brak sprawiał, że dzieci były zmuszone do wymyślania kreatywnych zabaw oraz znacznie chętniej spędzały czas ze swoimi rówieśnikami. Dzisiaj nasze pociechy od najmłodszych lat przyzwyczajane są do spędzania wolnego czasu na grach komputerowych czy przeglądaniu sieci. Świat wirtualny stał się dla nich znacznie ciekawszą alternatywą dla rzeczywistości. Okazuje się, że portalem, na którym dzieci najchętniej spędzają czas jest YouTube. Przeciętnie połowa najmłodszych użytkowników internetu odwiedza ten serwis każdego dnia.

Na czym polega fenomen YouTube’a?

YouTube to portal poświęcony rozrywce. Codziennie zamieszczane są na nim setki tysięcy filmików o przeróżnej tematyce – od muzyki poprzez kulinaria aż do vlogów o życiu codziennym. Przy dłuższych poszukiwaniach można tu trafić na naprawdę wartościowy kontent, jednak znacznie większa ilość YouTube’a została opanowana przez filmiki, które nic nie wnoszą do naszego życia. Ba, czasem nawet ogłupiają! Niestety bardzo często na właśnie takie bezwartościowe i pełne żenującego żartu materiały trafiają nasze dzieci. Dlaczego najmłodsi tak bardzo je kochają? Przede wszystkim jest to dla nich źródło rozrywki. Najchętniej oglądanymi przez dzieci filmami są:

  • gameplaye, czyli granie na żywo w gry komputerowe oraz ich komentowanie,
  • pranki, czyli oszukiwanie kogoś dla żartu,
  • challenge, czyli wyzwania (często im są głupsze, tym mają więcej wyświetleń).

Niebezpieczny nałóg

Wydawać by się mogło, że uzależnienie dotyczy tylko i wyłącznie używek – w końcu to o alkoholizmie, narkomanii czy nadmiernym paleniu papierosów mówi się najczęściej. Prawda jest jednak taka, że uzależnić się można praktycznie od wszystkiego, także od YouTube’a. Powodów, dla których dzieci spędzają długie godziny na korzystaniu z tego serwisu, jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest brak należytej uwagi ze strony rodziców oraz uspokajanie dziecka poprzez dawanie mu do ręki telefonu lub włączanie bajek na YouTube. W ten sposób nasze pociechy przyzwyczają się do spędzania czasu na oglądaniu zabawnych filmików i uważają to za jedyny ciekawy oraz słuszny sposób na zabawę. Internet i gadżety zabijają w dzieciach kreatywność i sprawiają, że nawet nie próbują znaleźć sobie innego zajęcia niż oglądanie swoich ulubionych YouTuberów.

Problemy zdrowotne

Długie godziny spędzone na oglądaniu YouTube’a negatywnie wpływają również na zdrowie oraz samopoczucie naszych dzieci. Pojawiają się problemy ze wzrokiem, ponieważ wpatrując się w ekran komputera dziecko rzadziej mruga, co skutkuje wysychaniem i pieczeniem oka. Długotrwałe przesiadywanie w jednej i w dodatku niewłaściwej pozycji może skutkować wadami postawy oraz skrzywieniami kręgosłupa. Najmłodsi często skarżą się także na bóle głowy i migreny, co również jest wynikiem nadmiernego korzystania z telefonu lub komputera.

Niepoprawne wzorce

Dzieci bardzo łatwo darzą sympatią ludzi, którzy potrafią ich rozbawić i dostarczają im rozrywkę. Często więc ich idolami stają się YouTuberzy. Młodzi ludzie widzą w nich wzorce do naśladowania i marzą o tym, by w przyszłości stać się tacy jak oni. Zdarza się, że sami sięgają po kamerę i wrzucają amatorskie filmiki do sieci, które mogą niekorzystnie wpływać na ich wizerunek. Ponadto materiały niektórych twórców nie są przeznaczone dla najmłodszej widowni, a mimo wszystko dzieci na nie trafiają i z chęcią oglądają. W tego typu filmikach można trafić na przemoc, wulgaryzmy czy treści dla dorosłych, które mają niekorzystny wpływ na psychikę małego odbiorcy. W ten sposób dzieci stają się niespokojne i agresywne oraz mają problemy z opanowaniem swoich emocji.

Jak chronić dziecko przed niepoprawnymi treściami?

Aby uniknąć sytuacji, w których Twoje dziecko trafia na wulgarne i kontrowersyjne treści, które kryją się, nie tylko w nagrywanych filmach, ale również w pseudobajkach, warto przełączyć się na tryb ograniczonego dostępu. Dzięki włączeniu tej opcji, wszystkie nieodpowiednie treści zostaną ukryte, a Twoja pociecha będzie mogła w bezpieczny sposób oglądać ulubione bajki oraz kanały na YouTube.

Warto pamiętać, że YouTube, mimo wielu zalet, ma również swoją ciemną stronę. Dzieci bardzo łatwo uzależniają się od korzystania z tego serwisu i potrafią spędzić długie godziny na oglądaniu mało wartościowych treści. W przyszłości może to doprowadzić do wielu negatywnych skutków, takich jak problemy zdrowotne, kłopoty z socjalizacją, a także trudności w zapanowaniu nad własnymi emocjami. Tak naprawdę wiele zależy od rodziców, którzy powinni pokazać swoim pociechom właściwe wzorce i poświęcić im trochę więcej czasu, by nie musiały uciekać do wirtualnego świata.

Dodaj komentarz