Jaki rower kupić dla 5 letniego dziecka?

Przychodzi taki dzień, kiedy wraz z dzieckiem zauważamy, że jazda na rowerze to świetny sport. Po pierwsze wzmacnia więź z rodzicami, bo razem jeździmy na wycieczki rowerowe, po drugie poprawia kondycję fizyczną, a po trzecie wyrabia w maluchu utrzymywanie równowagi. Pięciolatek spokojnie może przystąpić do nauki jazdy na rowerze. Ale jaki rower wybrać?

Wchodzimy do sklepu z rowerami, rozglądamy się po całej gamie asortymentu dla kolarzy zarówno dużych, jak i małych. Kierujemy się do tych najmniejszych rozmiarów rowerów i zastanawiamy się, co wybrać dla naszego pięcioletniego cyklisty. Dobór odpowiedniego roweru dla dziecka nie jest łatwy, dlatego spróbujemy wskazać kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszym z nich będzie z pewnością podjęcie decyzji – biegowy czy z bocznymi kółkami?

Rowery biegowe

Początki na rowerze bywają trudne, bez względu na wiek. Nasz malec może napotkać się na problemy z utrzymywaniem równowagi. Dokładając do tego jeszcze konieczność kręcenia pedałami, żeby w ogóle ruszyć z miejsca, powstaje mieszanka zadań trudnych dla pięciolatka. Dlatego by umilić naszemu malcowi pierwsze kroki na jednośladzie, warto przemyśleć temat rowerka biegowego.

Chociaż wydaje się on być sprzętem dla nieco młodszych dzieci, sprawdzi się także wśród starszych dzieci, które mają problemy z utrzymaniem równowagi. Jest to rower, który nie posiada pedałów i jest napędzany siłą odepchnięcia się nogami. Jest najczęściej wykonany z drewna czy plastiku, ale znajdziemy również takie metalowe, zdecydowanie trwalsze.  Dla naszego starszaka ważna jest możliwość regulacji wysokości siodełka oraz kierownicy. Dzięki temu rower biegowy trochę nam posłuży, aż dziecko będzie gotowe na dorosły rowerek.

Rowery z bocznymi kółkami

Sklepy oferują bardzo szeroką gamę rowerów dziecięcych. Przed wyborem tego najodpowiedniejszego dla naszej pociechy, warto dobrze go obejrzeć oraz sprawdzić. Najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania rowerka, dlatego czasem lepiej zapłacić więcej za dobry sprzęt.

Dobrym wyborem będzie taki rower, z którego możemy zdemontować boczne kółka. Gdy dziecko nauczy się jeździć, nie będą już mu potrzebne. Same kółka powinny być solidne oraz trwałe, aby nie odkręcały się w czasie jazdy.

Wielkość kół

Dla dziecka w wieku około 5 lat najlepszą propozycją będą rowery z kołami wielkości 16 cali. Wysokość oraz długość ramy w takim wypadku będzie odpowiednio dopasowana do wzrostu i potrzeb naszego dziecka.

Regulacje wysokości

Jak powszechnie wiadomo, dzieci rosną w zastraszającym tempie. I kiedy na początku wiosny rowerek pasuje idealnie, tak pod koniec lata nasza pociecha zacznie ocierać kolanami o kierownicę. Dlatego tak istotna jest możliwość regulowania wysokości kierownicy i siodełka, by ten rower służył dziecku przynajmniej przez dwa sezony.

Uchwyty i rączki

Jest to wyposażenie niezbędne do nauki jazdy, tak jak boczne kółka. Pozwalają one utrzymać rower w pozycji pionowej oraz ustrzec dziecko przed ewentualnymi upadkami. Zwróćmy uwagę na solidność ich wykonania oraz możliwie najbardziej chropowatą powierzchnię elementów do trzymania. Dzięki temu uchwyt nie wyślizgnie nam się z rąk.

Dodatkowe wyposażenie

Na plus przy wyborze roweru będą mieć takie dodatkowe elementy jak oświetlenie oraz dzwonek. Nie zaszkodzi, aby sam rower miał przyjemną dla dziecka szatę graficzną. Pamiętajmy także, że zbyt duża ilość gadżetów może rozpraszać uwagę malucha, przez co wolniej będzie przyswajać umiejętność jazdy. Dlatego postarajmy się zrezygnować z koralików na szprychy czy frędzelków na kierownicę.

Więcej na stronie: https://www.trasymasy.pl/jaki-rower-dla-dziecka-kupic/

Dodaj komentarz