Edukacja domowa – czym się charakteryzuje?

Coraz popularniejszą opcją w ostatnich latach staje się edukacja domowa. Kiedyś decydowała się na nią garstka osób, teraz jest ich jednak znacznie więcej. Na czym dokładnie ona polega? Przede wszystkim warto powiedzieć, że jest to wypełnianie obowiązku szkolnego, jednak nie ma to miejsca w szkole. Istnieje możliwość podjęcia się tego na dosłownie wszystkich etapach nauczania, zaczynając na podstawówce, a kończąc na liceum. Kto pełni wtedy rolę nauczyciela? Najczęściej są to opiekunowie prawni czy też osoby, które zostały przez nich do tego wskazane. Dom nie jest jedynym miejsce, w którym taki uczeń może zdobywać wiedzę, oprócz tego w grę wchodzą miejsca, które są ośrodkami kultury. Nie ma przymusu, aby ,,nauczyciel’’ ucznia edukującego się poza szkołą posiadał wykształcenie pedagogiczne, choć jak wiadomo, stanowiłoby to zaletę. Edukacja domowa jest całkowicie bezpłatna.

Mylone pojęcia pokrewne

Edukacja domowa jest stosunkowo często mylona z innymi pojęciami, a mianowicie indywidualnym nauczaniem oraz indywidualnym tokiem nauczania. Ich specyfika jest od siebie naprawdę różna, dlatego warto poznać na czym każde z nich polega. Warto zacząć od tego, że edukacja domowa jest dostępna dla dosłownie wszystkich, każdy może się jej podjąć. Jeśli chodzi o indywidualne nauczanie musi istnieć przyczyna przejścia na nie. Mowa tutaj przede wszystkim o problemach zdrowotnych, które uniemożliwiają uczęszczanie do placówki, jaką jest szkoła. Tutaj odpowiedzialność za zorganizowanie go nie spoczywa na opiekunach prawnych, a na dyrektorze szkoły, do której dziecko jest zapisane. Ostatnim z pojęć jest indywidualny tok nauczania, przeznaczony dla uczniów, którzy wykazują ponadprzeciętne zdolności. Istnieje możliwość, aby brali udział w zajęciach bardziej zaawansowanych grup oraz szybciej uzyskali promocję do następnej klasy.

Sprawdzanie wiedzy podczas edukacji domowej

Prawo polskie wymaga tego, aby każdy z uczniów był zapisany do jakiejś szkoły. Oznacza to tym samym, iż musi spełniać warunki, które ta szkoła określa. W praktyce mówi to przede wszystkim o tym, iż jego obowiązkiem jest, aby pojawił się na wszelkich sprawdzianach oraz kartkówkach, które są wymagane do tego, aby wystawić końcową ocenę. Końcowe egzaminy klasyfikujące, które odbywają się po zakończeniu każdego roku edukacji, muszą być przez niego zdane. Jeśli chodzi o te egzaminy, odbywają się one na tak zwanym gruncie neutralnym. Jego zasady są jasno określone przez dyrektora placówki, do której uczeń jest zapisany.

Czy warto zdecydować się na edukację domową?

Można powiedzieć, że edukacja domowa zdecydowanie ma zarówno wiele wad, jak i wiele zalet. Dla części z rodziców istotnym jest, aby wychować dziecko na własnych zasadach, nie narzuconych przez społeczeństwo, w takiej sytuacji jest to najlepsza opcja. Niektóre z dzieci cierpią na fobię społeczną, bądź też szkolną, w przypadku której również jest to idealnym rozwiązaniem. Edukacja domowa jest bezpłatna, warto jednak doliczyć koszty za materiały do nauki, takie jak podręczniki bez których ani rusz! Jedną z największych zalet edukacji domowej jest pewność, iż dziecko jest bezpieczne oraz nienarażone na stres. W przypadku wad, największą z nich jest ograniczenie dziecku z rówieśnikami, brak możliwości socjalizacji, która jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju. Oprócz tego rodzice niekoniecznie mogą być w stanie wpoić dziecku odpowiednią ilość wiedzy.

Dodaj komentarz