akie kosmetyki kupić dla noworodka oraz dziecka w wieku przedszkolnym?

Narodziny i wychowanie dziecka to piękny i szczęśliwy okres dla każdej pary. Jednakże prócz przyjemności i satysfakcji, która płynie z dziecka, niezbędna jest kompleksowa opieka pod wieloma względami. Jedną z ważniejszych czynności niezależnie od wieku dziecka jest jego odpowiednia pielęgnacja. Wybór odpowiednich kosmetyków dla dziecka nie jest wcale prostym wyzwaniem. Środki stosowane przez dorosłych nie powinny być podawane dziecku. Podczas wyboru odpowiednich preparatów dla dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Pielęgnacja noworodka

Jeśli chodzi o pielęgnację noworodka to nie można z nią przesadzać. Narodzone dziecko nie potrzebuje dużej ilości środków. Ich duża ilość wbrew pozorom może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Dobierając środki pielęgnacyjne dla niemowlęcia trzeba zwracać uwagę na etykiety. Tam powinna znajdować się odpowiednia notka zawierająca informacje, od którego roku czy miesiąca można stosować dany preparat. Dobre preparaty to przede wszystkim te, które posiadają liczne atesty między innymi: Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy Centrum Zdrowia Dziecka. Ponadto środki stosowane od pierwszego dnia życia powinny być nieuczulające oraz delikatne.

Dla noworodka nie ma potrzeby stosowania licznych płynów, szamponów i żeli ponieważ działa to na niekorzyść malucha. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i podatna na substancje chemiczne. Trzeba być ostrożnym podczas dobierania środków pielęgnacyjnych.

Środki pielęgnacyjne dla dziecka w wieku przedszkolnym

Część rodziców decyduje się na wprowadzenie w życie dziecka kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych w wieku 6-7 lat, czyli w okresie przedszkolnym. Bardzo często może to skończyć się wysypką i podrażnieniami. Najlepiej jest wstrzymać się z taką decyzją do momentu, aż dziecko nie będzie znacznie starsze.

Naturalnie środki stosowane u noworodka, nie sprawdzą się dla dziecka w wieku przedszkolnym. Wybierając produkty należy zwrócić szczególną uwagę na delikatność preparatu. Dla osoby w wieku 6-7 lat optymalnym wyjściem będzie kupno białego, delikatnego mydła oraz szamponu dla dzieci. Te dwa produkty zdecydowanie wystarczą by utrzymać w normie higienę dziecka.

Jeśli u dziecka po użyciu środków pielęgnacyjnych pojawia się wysypka i podrażnienia to należy zakupić preparaty dla alergików. Takie produkty pozbawione są barwników i konserwantów oraz mają niewyczuwalny zapach.

Na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważnym aspektem jest zwracanie uwagi na skład danego środka. Większość z nich zawiera w swoim składzie środki chemiczne, które to właśnie są odpowiedzialne za podrażnienia. Warto więc zamiast takich preparatów stosować kremy, balsamy, które są w pełni naturalne. Do takich produktów można zaliczyć między innymi olej parafinowy czy oliwę z oliwek. Do tego można dodać olejki eteryczne, które wzbogacą produkt o piękny zapach.

Dobrze jest więc wprowadzić naturalne zamienniki, które bez wątpienia są znacznie droższe dla skóry niż środki mocno chemiczne. U dziecka należy wyrabiać od najmłodszych lat dobre nawyki związane z utrzymywaniem higieny osobistej. Tyczy się to przede wszystkim mycia rąk. W tym celu można zastosować białe, delikatne mydło bądź szare. Oba produkty będą dobre i w pełni bezpieczne.

Podsumowanie

Podsumowując, dobieranie odpowiednich środków pielęgnacyjnych dla dziecka jest niezwykle ważne. Dotyczy to przede wszystkim noworodków, które są szczególnie narażone na niekorzystne działanie środków chemicznych. Warto więc wybierać produkty przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia. Tego typu środki powinny posiadać również liczne atesty, które gwarantują jakość.

Jeśli zaś chodzi o dzieci w wieku 6-7 lat to warto stosować naturalne preparaty takie jak olej parafinowy czy oliwę z oliwek. Delikatne mydło bądź szare będzie optymalnym rozwiązaniem po wyjściu z toalety.

 

Dodaj komentarz