budownictwo

Źródła termalne i zaawansowane budownictwo

Od mniej więcej dwudziestu lat w naszym kraju coraz bardziej efektywnie wykorzystuje się tak zwane źródła termalne. Nikogo nie powinien zadziwiać ten fakt, bowiem rozwiązanie to daje spore korzyści, których do dzisiaj jeszcze inna technologia nie zapewniała. Od setek lat człowiek wierci studnie głębinowe, kiedyś uzyskując z nich wodę użytkową. Obecnie technika pozwala wwiercić się na duże głębokości, które dają możliwość pozyskiwania gorącej wody ze źródeł termalnych, o ile one

oczywiście są tam dostępne.

Kosztowne badania oraz miejsce
Rzecz jasna, aby wykorzystać możliwości, jakie oferują źródła termalne, te muszą się pod konkretną parcelą budowlaną znajdować. Tutaj też pojawia się najważniejszy, stosunkowo kosztowny kłopot, w skrócie ujmując badania, położenie oraz próby, które mają dowieść, iż odwierty pod pompy ciepła przyniosą praktyczne korzyści. Nie ma znaczenia czy prowadzi się działania się w takim mieście jak Warszawa czy też w takim jak Białystok, znaczenie ma natomiast to, czy pod działką zlokalizowane są wody termalne na takiej głębokości, która pozwala na wykonanie w wybranym miejscu studni. Co więcej, sama lokalizacja wymaga wykonania badań gruntu i oczywiście badań związanych z możliwościami, które gwarantuje źródło termalne. Większych kłopotów nie ma wtedy, gdy potrzebna jest tylko i wyłącznie studnia wiercona, której zadaniem będzie dostarczanie wody użytkowej. W takim przypadku wystarczy jedynie zlokalizować źródło wody bez względu na jego temperaturę.

Poznaj plusy takiego rozwiązania

Jeśli już piszemy o tym, że źródła termalne to olbrzymie możliwości, należy rozwinąć szerzej ten temat. Przede wszystkim w takich miejscowościach jak Olsztyn albo też Katowice, koszt czerpania gorącej wody jest względnie spory. Koniecznością jest zwyczajnie skorzystanie z energii elektrycznej lub specjalnego bojlera. Tymczasem studnie wiercone wykorzystywane są do pozyskiwania wody użytkowej i w zależności czy pod działką umiejscowione jest źródło zimne bądź też termalne, ta woda użytkowa może mieć średnio temperaturę parunastu stopni Celsjusza. Co to gwarantuje? Efektywne i pewne ogrzewanie domu oraz użytkowanie gorącej wody termalnej bez ponoszenia dodatkowych opłat. Kosztem całkiem wielkim jest uruchomienie całościowej inwestycji, później niemniej jednak koszt ten jest już minimalny i tylko i wyłącznie opiera się o pobieranie energii elektrycznej przez pompę ciepła. Plusy są więc duże, wad – poza inwestowaniem nie ma nawet najmniejszych, sama zresztą inwestycja może spłacić się w przeciągu kilku do kilkunastu miesięcy.

Alrusz.pl – studnie głębinowe

Leave a Reply